Blog

Blog – „Význam morálnych hodnôt v živote žiakov“

ČO SÚ MORÁLNE HODNOTY?
Morálne hodnoty sú kľúčovými zložkami charakteru človeka. Sú to osobnostné črty, ktoré vedú ľudí k tomu, aby robili rozhodnutia a úsudky podľa vlastného zmyslu pre to, čo je správne a čo nesprávne, na základe kolektívnych a individuálnych skúseností. Zatiaľ čo morálne hodnoty sú nevyhnutné v akejkoľvek fáze života, v ktorej sa nachádzame, väčšina dospelých má hodnoty, ktoré nám boli vštepované počas nášho detstva. Tvoria základy v živote každého žiaka. Hovorí sa, že žiaci sú budúcnosťou sveta a táto budúcnosť vo veľkej miere závisí od hodnôt, ktoré im boli odovzdané počas ich školského života. Morálne hodnoty dláždia cestu všetkým ich rozhodnutiam v živote, pretože bez týchto hodnôt deti nemajú žiadne vedenie a ich život sa môže zdať bez smeru. Aby ich spoločnosť akceptovala a rešpektovala, rodičia a pedagógovia by sa mali uistiť, že tieto silné morálne hodnoty vštepujú deťom ako životný štýl.
V organizácii Vyber správnu školu veríme, že morálne hodnoty ako láskavosť, odvaha, pokora, čestnosť, úprimnosť, integrita, rešpekt, pracovitosť, tolerancia, súcit, empatia a inkluzívnosť sú mimoriadne dôležité, aby sa im vštepovali už od útleho veku. Dôrazne uznávame zodpovednosť školy, rodičov a pedagógov poskytnúť túto morálnu výchovu našim deťom čo najskôr, aby sa z nich stala osoba, ktorou chceme, aby boli. Preto sa v tomto blogu pozrieme na dôležitosť morálnych hodnôt, ktoré sú základnými hodnotami odrážajúcimi integritu a ľudskosť v živote žiaka.

PREČO SÚ V ŽIVOTE ŽIAKA DÔLEŽITÉ MORÁLNE HODNOTY?
Život žiaka je plný výziev, zmien, rastu a vývoja. Rastúce dieťa počas svojich školských rokov nasáva veľa lekcií, z ktorých väčšina s ním zostáva po zvyšok života. Žiaci s vysokými etickými hodnotami sa stávajú zodpovednými a čestnými ľuďmi, zatiaľ čo tí, ktorí nemajú
morálne hodnoty, sa stávajú hrozbou pre seba a spoločnosť. Aj keď existuje nespočetné množstvo výhod vyučovania morálnych hodnôt pre deti, nižšie je niekoľko bodov, ktoré ukazujú, prečo je dôležité učiť morálnym hodnotám žiakov už od útleho veku.

MORÁLNE HODNOTY:
1. Pomáhajú pri budovaní silného charakteru
Uvedomenie si hodnôt od útleho veku pomáha pri rozvíjaní charakteru dieťaťa a formovaní samotného jadra jeho bytia. Silný rozvoj charakteru sa deje vďaka cnostiam a hodnotám, ktoré sa deti učia počas svojho detstva, čo zostáva ako pevný základ pre ich morálne presvedčenie v budúcnosti. Tieto morálne hodnoty, ktoré deti získajú, sa stávajú ich silnými stránkami, o ktoré sa môžu oprieť pri rozhodovaní o svojej životnej ceste. Preto sú roky učenia obdobím, kedy je potrebné venovať osobitnú pozornosť vštepovaniu týchto základných hodnôt, ktoré sa ďalej zdokonaľujú v škole a neskôr v živote.

2. Pomáhajú pri rozlišovaní medzi správnym a nesprávnym
Morálne hodnoty slúžia ako základ pri rozlišovaní medzi správnym a nesprávnym, a to hneď od začiatku. Aj keď takmer každý deň vidíme, že žiaci niekedy môžu prispieť k nežiaducemu správaniu, ako je šikanovanie alebo podvádzanie pri skúškach, zvyčajne nerozumejú pojmu
správne a nesprávne. Podľa výskumu deťom, ktoré páchajú drobné krádeže, chýba rodič alebo nemali žiadneho dospelého usmerňujúceho, ktorý by ich naučil správnym hodnotám. Preto je dôležité upozorniť deti, keď urobia niečo zlé, pretože v skutočnosti nerozumejú tomu, čo
robia, pokiaľ ich nenaučíme rozdiel medzi dobrom a zlom. Ak dieťa nenapraví svoje drobné chyby, má tendenciu pochopiť, že je úplne v poriadku pokračovať v tom znova. Zatiaľ čo tieto malé chyby sa môžu neskôr stať faktorom, ktorý povedie k zlému rozvoju osobnosti u
detí. Tým, že svoje deti naučíme tieto cnosti, pomôžeme im vytvoriť pevný základ správneho a nesprávneho, aby mohli dospieť k záveru, či sú scenáre morálne správne alebo nie. To im pomôže robiť správne rozhodnutia v ich živote.

3. Zvyšujú sebavedomie a pozitivitu
Keď deti urobia niečo dobré, majú zo seba dobrý pocit, čo ich ďalej motivuje a zároveň im dodáva dostatok sebavedomia. Toto sebapotvrdenie o schopnosti pomáhať druhým zase pomáha pri zvyšovaní ich sebavedomia a pomáha im rozvíjať pozitívne pocity a pozitívne vzťahy v ich živote.

4. Formujú postoje, presvedčenia a určuje ich správanie v dospelosti
Dnešní žiaci sú tí, ktorí sa zajtra stanú lekármi, obchodníkmi, inžiniermi, vedcami, politikmi, policajtmi a budú zastávať najdôležitejšie pozície, ktoré buď pozdvihnú, alebo sklamú spoločnosť, komunity, krajiny a celý svet. Morálne hodnoty by sa mali správne uplatňovať už od mladého veku, pretože cnosti, ktoré dnes učíme svoje deti, určia, ako sa budú správať ako dospelí.

5. Odháňajú negatívny vplyv rovesníkov
Každý z nás aspoň v určitom okamihu svojho života zažil tlak rovesníkov a je úplne normálne, že malé deti a dospievajúci sa cítia pod tlakom kvôli svojim priateľom. Tento tlak rovesníkov hrá významnú úlohu vo väčšine ich rozhodnutí, od takých jednoduchých vecí, ako je výber oblečenia až po spôsob života. Dobré morálne hodnoty fungujú ako morálny kompas, ktorý pomáha deťom vyhýbať sa negatívnym vplyvom ich rovesníkov, sociálnych médií alebo vo všeobecnosti, keď vyrastú do dospelosti. Podľa niektorých stránok o zdraví deti, ktoré sa cítia dobre, lepšie odolávajú negatívnemu tlaku rovesníkov.

6. Slúžia ako podpora v náročných situáciách
Morálne hodnoty dávajú deťom perspektívu, robia ich silnými a vyjadrujú v nich pevné presvedčenie, čo ich núti tvrdo pracovať a mať odvahu, keď čelia životným výzvam. Takmer každý deň počúvame o naliehavých problémoch, ktorým dnes mladí ľudia čelia, ako sú úzkosť, stres, depresia a podobne. Aj keď tieto náročné situácie môžu niektorých ľudí zvrhnúť do boja, učenie detí rozlišovať medzi správnym a nesprávnym, dobrým alebo zlým im pomáha rozhodovať sa rýchlejšie, lepšie a citlivejšie. Spolu s tým im morálne hodnoty dávajú silný pocit seba samého a silu charakteru, čo ich psychicky podporí, aby odhodlane prekonali každú ťažkú situáciu.

7. Pomáhajú im vo vzťahoch s ostatnými                                                                                                                                                                 Zatiaľ čo deti sa od útleho veku učia zodpovednosti, uvedomujú si svoju úlohu a účel vspoločnosti. Pochopenie, že svet sa netočí okolo nich a že majú povinnosť nasledovať svojich blížnych, ich naučí dávať emócie a potreby druhých pred seba a vidieť perspektívy iných. Učenie hodnôt, ako je zdieľanie, súcit, spolupráca, akceptácia, rovnosť, štedrosť a spravodlivosť, je pre deti mimoriadne dôležité, aby sa každodenne rozhodovali nezaujatým a empatickým spôsobom. Od niečoho takého jednoduchého, ako je prejav odvahy posťažovať sa na tyrana v škole, až po prejavenie vytrvalosti pri dosahovaní cieľov v práci, to všetko pomôže celej spoločnosti. Okrem toho rozumejú tomu, ako vytvárať a udržiavať vzťahy a žiť nastavením vysokých štandardov sociálneho života, čo bude mať pozitívny vplyv na ostatných.

ZÁVER
Morálne hodnoty sú stavebnými kameňmi osobnosti, ktoré pomáhajú budovať lepší charakter ľudí. Je absolútne dôležité učiť študentov morálnym hodnotám, pretože práve vtedy robia prvé kroky k životu a je dôležité, aby to robili správne. Tieto morálne hodnoty formujú ich
postoje, presvedčenia a nápady a pomáhajú im vyvinúť sa na neodstrašujúcich a morálne silných jedincov. Pamätajte si, že našou úlohou ako rodičov a opatrovateľov je venovať svoj čas a námahu vstrebaniu týchto hodnôt do našich detí, pretože deti sa najviac inšpirujú od svojich rodičov a učiteľov. Deti sú mimoriadne dobrí pozorovatelia a riadia sa tým, čo vidia, takže práve modelovaním môžete odovzdať tento neoceniteľný poklad cností svojim deťom, ktoré ho následne prenesú na ďalšie generácie, aby sa nakoniec svet lepším miestom.

Blog pripravil kariérny poradca organizácie „Vyber správnu školu!“ (Mgr. Magdaléna Hricová)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

12 − 11 =