Blog

Kľúčový ovplyvňovateľ – RODIČIA!

Nedávna štúdia Štátneho inštitútu odborného vzdelávania dospela k záveru, že dnešní mladí ľudia si s väčšou pravdepodobnosťou zvolia podobný typ školy ako ich rodičia. Žiaci priznali nedostatok informácií a pri rozhodovaní o voľbe strednej školy sa spoliehali na rady svojich rodičov. Akokoľvek dobre mienené rodičovské rady, sú do značnej miery ovplyvnené ich vlastnými skúsenosťami. Prostredie stredných škôl sa za posledných 20 rokov dramaticky zmenilo. Rodičia a žiaci by sa mali uistiť, že pred podaním prihlášky vykonajú dôkladný prieskum jednotlivých škôl.
Rodičia a poručníci chcú svojim deťom vždy poskytnúť to najlepšie; Od chvíle, keď sa narodia, chceme, aby boli šťastní a žili bohatý a naplnený život. Snažíme sa založiť všetky svoje rodičovské rady na našich vlastných životných skúsenostiach, vychádzať z úspešných aspektov a pokúšať sa ich odvrátiť od toho, čo nám neposkytlo pozitívne výsledky. Funguje to v rôznej miere; deti do istej miery odrážajú svojich rodičov, ale sú tiež jednotlivcami so svojou vlastnou povahou. Jediné, čo pre nich môžeme urobiť, je poskytnúť poradenstvo podľa našich najlepších znalostí a skúseností a dúfať, že sa počas cesty správne rozhodnú.
Existujú však niektoré aspekty ich života, kde naše vlastné skúsenosti tvoria iba časť znalostí potrebných na to, aby im pomohli pri rozhodovaní. Svet vzdelávania na všetkých úrovniach môže byť skľučujúcim miestom. Škola, ktorú bude navštevovať váš syn alebo dcéra, môže mať zásadný vplyv na výsledky ich vzdelávacej a pracovnej kariéry. Ako kľúčový ovplyvňovateľ ich životov hráte hlavnú úlohu v procese rozhodovania spolu s učiteľmi, poradcami a ich rovesníkmi.
Poradenstvo, ktoré svojmu dieťaťu poskytnete vo všetkých fázach jeho vzdelávania, bude neoceniteľné pre jeho prípadné akademické úspechy a dlhodobé výsledky.
Keď sa váš syn alebo dcéra rozhodne a súhlasí s vami, že stredoškolské vzdelávanie je pre nich, existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré musíte vykonať, aby ste mohli začať proces výberu študijného programu a školy.

Ako nato?

Skúste celý proces výberu strednej školy vnímať ako proces podobný výberu dovolenky. Uľahčí vám to pochopenie a zváženie typu podpory, ktorú možno budete musieť ponúknuť svojmu dieťaťu. Rozhodovanie, napríklad kam ísť na dovolenku, je čiastočne založené na emóciách (aká je konečná destinácia mojich snov?), Čiastočne na informáciách z druhej ruky (kto tam bol) a samozrejme získavanie informácií z hlavného zdroja (rozhovor s cestovnou kanceláriou, prezeranie brožúr, kontrola informácií z webových stránok, z rôznych zdrojov, …).
Predtým, ako začnete zbierať informácie, musíte najskôr vedieť, kam chcete ísť. Aby ste sa však dostali do tohto bodu, musíte mať na pamäti problémy, ako sú vaše financie, dostupnosť a praktické záležitosti, ako je cestovanie a ubytovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

five + 3 =