Ahoj, vítame ťa na našej škole.
Škola umeleckého priemyslu Jozefa Vydru v Bratislave je najstaršia umelecká škola na Slovensku. Škola vznikla ako Škola umeleckých remesiel a jej zriaďovateľom bola Obchodná a priemyselná komora mesta Bratislavy. Počas svojho pôsobenia škola vychovala niekoľko generácií významných umelcov a odborníkov, ktorí sa nemalou mierou zaslúžili o rozvoj umeleckého diania na Slovensku a priblížili ho svetu. Sú to také významné osobnosti ako Albín Brunovský, Andrej Rudavský, Jozef Jankovič, Anton Cepka, Vladimír Popovič a iný.
Študijné odbory:
⦁ Priemyselný dizajn (4-ročné štúdium)
⦁ Keramický dizajn (4-ročné štúdium)
⦁ Fotografický dizajn (4-ročné štúdium)
⦁ Textilný dizajn (4-ročné štúdium)
⦁ Dizajn a tvarovanie dreva (4-ročné štúdium)
⦁ Propagačná grafika (4-ročné štúdium)
⦁ Grafický dizajn (4-ročné štúdium)
⦁ Propagačné výtvarníctvo (4-ročné štúdium)
⦁ Konzervátorstvo a reštaurátorstvo (4-ročné štúdium)
⦁ Kameňosochárstvo (4-ročné štúdium)
Priemyselný dizajn
Pripravuje žiaka na samostatnú tvorbu v oblasti dizajnu, zameranú na dobovú aktuálnosť. Žiak dokáže byť inovačným tvorcom aj pre sériovú výrobu a rovnako aj v oblasti autorského dizajnu. Cieľom vzdelávania v tomto študijnom odbore je aby si absolvent osvojil princípy dizajnérskej tvorby v ideovo – koncepčnej rovine, hľadaní nových tvarov, tvorbu aktuálnych produktov s dôrazom na ich funkčnosť, ergonómiu, ekológiu, environmentalistiku, recykláciu a trvalo udržateľné zdroje.
Keramický dizajn
Študijný program obsahuje tiež osvojenie si základných prostriedkov výtvarného vyjadrovania, výrazových prostriedkov a tvorby kompozície. Žiak súčasne poznáva rozmanitú škálu sveta prírodnín, rastlín a živočíchov, ako aj anatómiu ľudského tela. Na týchto a na poznatkoch o princípoch, vzťahoch a zákonitostiach stavia vlastnú tvorivú predstavivosť, stáva sa flexibilnejším pri realizácii svojich tvorivých podnetov.
Fotografický dizajn
V súčasnosti sa program fotografického oddelenia delí na dva hlavné celky: fotografický dizajn a fotografickú tvorbu- základy výtvarnej abecedy, zvládnutie fotografických technológií a základné práce s fotografickými prístrojmi s cieľom zdokonaliť sa v remeselnej zručnosti. V predmete výtvarná príprava sa u žiakov rozvíjajú invenčné, asociačné a koncepčné schopnosti. Cvičeniami si osvojujú celú škálu výrazových prostriedkov fotografie, učia sa vnímať svet očami fotografia.
Textilný dizajn
Ponúka odborné a intelektuálne stredoškolské vzdelanie v oblasti textilného a odevného remesla. Je zamerané na tvorbu úžitkového umenia a udržuje materiálové špecifiká a tvaroslovie týchto médií. V štruktúre výučby idú paralelne odborná, tvorivá časť a všeobecná teoretická časť stredoškolského štúdia. Odborné vyučovanie sa skladá z výtvarnej prípravy, navrhovania, figurálneho kreslenia, praxe, technológie, konštrukcie strihov, modelovania odevov, počítačovej grafiky.
Dizajn a tvarovanie dreva
V prvých rokoch sa študent oboznamuje s výtvarnou, remeselnou a technologickou abecedou. Neskôr sa prechádza k samostatným návrhom a realizáciám funkčných úžitkových predmetov alebo ich modelov v mierke, ako sú hračky, nábytok, bytové doplnky, športové potreby, hudobné nástroje, šperky… Zároveň s výtvarnými cvičeniami sa študenti oboznamujú s jednotlivými 2D a neskôr 3D počítačovými programami potrebnými pre dizajnérsku tvorbu a svoje vedomosti aplikujú vo svojej práci a realizáciách na CNC fréze, 3D tlači, rezacom a popisovacom lasery.
Propagačná grafika
Základy vizuálnej komunikácie vyžadujú porozumenie písmu a typografii aj postupné ovládanie grafických počítačových programov. V procese štúdia sa žiak oboznamuje s technikami umeleckej grafickej tvorby – tlače z výšky, plochy, hĺbkotlač ako aj digitálnej maľby či tvorby trojrozmerných objektov. Pomocou týchto znalostí a ich kombináciou je žiak schopný spracovať konkrétne zadania pre prax – ilustrácie, komiks, logo a dizajn manuál, vizuálny štýl, plagát, úprava tlačovín, časopisov a kníh, knižná väzba, obalový dizajn, charakterový dizajn, tvorba voľných grafických listov, návrh poštovej známky, vizuál web stránky a pod. Je schopný koncepčnej práce a kultivuje kreatívne myslenie. Uplatnenie v grafickom štúdiu, reklamnej agentúre, grafickej dielni alebo ako samostatne činný umelec, grafik, ilustrátor a podobne.
Grafický dizajn
Tento odbor ponúka v prvých rokoch základné znalosti v oblasti tvorby výtvarného diela – kompozíciu obrazu, prácu s farbou, štylizáciu, tvorbu písma, základy anatomickej kresby a proporcionality. Okrem prác, v ktorých sa študent oboznamuje s rôznymi výtvarnými technikami, sa v priebehu štúdia bližšie zoznámi s programami pre dizajnérsku tvorbu. Postupne sa učí používať jednotlivé typy programov. Cieľom štúdia odboru grafický dizajn je osvojenie si vedomostí a zručností, ktoré zahŕňajú požiadavky na grafického dizajnéra v súčasnosti. Po absolvovaní štúdia je študent schopný individuálne tvoriť a prezentovať vlastnú tvorbu, ako aj pracovať v kreatívnom tíme. Absolvent má po štúdiu na odbore Grafický dizajn adekvátne znalosti a schopnosti pre prácu v grafickom štúdiu, reklamnej, mediálnej či vizuálnej agentúre.
Propagačné výtvarníctvo
Naše oddelenie venuje veľkú časť výuky zvládnutiu maliarskych techník cez akvarel, temperu, akryl až po olejomaľbu, čo študentom otvára ďalšie študijné a pracovné možnosti. Jedným z kľúčových odborných predmetov je Interiérová tvorba, kde sa v prvých dvoch ročníkoch prostredníctvom technického kreslenia študenti zoznámia s technickým zobrazením, priestorovým premietaním a princípmi tvorby interiéru, ktoré v treťom a štvrtom ročníku rozvinú do autorských návrhov na základe školských alebo externých úloh. Dôležitým cieľom výuky na našom oddelení je naučiť študentov spolupráci a schopnosti reagovať na konkrétne zadania v rámci rôznych súťaží a pracovných ponúk. Tiež sa im snažíme sprostredkovať čo najviac informácii o dianí vo výtvarnom umení aj prostredníctvom výstav, exkurzii, workshopov, prednášok atď.
Konzervátorstvo a reštaurátorstvo
Oddelenie veľmi úzko spolupracuje s Mestským múzeom a Slovenskou národnou galériou v Bratislave. Tieto inštitúcie poskytujú konkrétne umelecké diela, na ktorých sa v rámci odbornej práce aplikujú všetky metodické a technologické postupy, tak dôležité na osvojenie si náročných reštaurátorských techník. Program výučby odboru je realizovaný štvorročným štúdiom, ktoré sa končí praktickou a teoretickou maturitnou skúškou. V rámci štúdia žiaci absolvujú výtvarnú prípravu, kreslenie a modelovanie, drevorezbu a reštaurátorskú prax. Súčasťou výuky je ich teoretické vzdelanie v oblasti dejín umenia, ikonografie, metodiky pamiatkovej starostlivosti a reštaurátorskej technológie. Nachádzajú uplatnenie aj v reštaurátorských kolektívoch, v rámci ktorých sa zúčastňujú na záchrane a zachovaní nášho kultúrneho dedičstva.
Kameňosochárstvo
Žiak pracuje s rozličnými materiálmi ako je papier, hlina, vosk, sadra, kameň, kov, plasty a spoznáva ich výtvarné a technické možnosti. Systematickým štúdiom, navrhovaním dizajnu a úžitkových artefaktov, vytváraním voľnej plastiky a rozvíjaním individuálnej voľnej tvorby študentov sa napĺňa poslanie oddelenia. V priebehu štúdia si žiaci osvoja nie len klasické sochárske remeselné techniky a postupy ako napríklad modelovanie v hline, zhotovenie sadrových, kovových a plastových odliatkov, zvládnutie reprodukčných kameňosochárskych techník ale aj súčasné techniky spracovania materiálu laserom, vodným lúčom, CNC frézou a 3D tlačiarňou. Zoznámia sa tiež s tvorbou medailí, plakiet, pamätných mincí a šperkov. Naši absolventi spĺňajú všetky predpoklady kvalitnej prípravy v tomto odbore nie len pre výtvarnú prax ale aj pre ďalší stupeň vzdelávania. Zväčša pokračujú v štúdiu na slovenských a českých vysokých školách s umeleckým a humanitným zameraním. Po ukončení štúdia majú absolventi veľké možnosti uplatnenia v oblasti výtvarného spracovania kameňa, pri obnove historických pamiatok a v neposlednom rade ako zruční výtvarníci a remeselníci v slobodnom povolaní.
Cieľ školy
Žiaci sú vedení k samostatnému riešeniu úloh, aby už v priebehu štúdia získali potrebnú výtvarnú i remeselnú zručnosť. Ťažisko odborného vzdelávania je zamerané na rozvíjanie individuálnej kreativity žiakov a samostatnosti.
Aktivity školy
Škola pripravuje aktivity – workshop s grafickými papiermi a prednáškou, s dlátom v ruke, rómeo a júlia v grafickom románe, magický svet divadelnej scény a iné.
- +421 259306220
- sekretariat@supkaba.sk
- Dúbravská cesta 11, 845 32 Bratislava
- https://supkaba.sk
Deň Otvorených Dverí
- DD.MM.RRRR
- Ulica Číslo, PSČ, Mesto
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.